1. Książki
  2. Zakurzona kronika Animant Crumb

Zakurzona kronika Animant Crumb

Przekład: Katarzyna Łakomik
Data premiery: 20.09.2023
Cena: 59,90 zł
Liczba stron: 544
Wydawnictwo: You&YA
Opis

Animant Crumb ma wszystko, o czym marzy większość młodych dam w wiktoriańskiej Anglii - pochodzi z szanowanego domu i może pochwalić się odpowiednim posagiem, urodą oraz szafą pełną wspaniałych sukni. Jednak wszystkie te rzeczy nie mają dla niej znaczenia. Ani kocha bowiem tylko jedno - czytanie.

Ku rozpaczy swojej matki, dziewczyna najchętniej całe dnie spędzałaby tylko w swoim wysłużonym, zielonym fotelu i z wypiekami na twarzy pochłaniała kolejne lektury. Powieści przygodowe, traktaty filozoficzne, dzienniki i wspomnienia, książki historyczne czy naukowe - Ani interesuje absolutnie wszystko. Wszystko, poza małżeństwem… Jej matka nie ustaje jednak w poszukiwaniach - w końcu Ani ma już dziewiętnaście lat! Najwyższa pora, aby się ustatkowała.

Niechętną tym planom dziewczynę ratuje stryj Alfred, który składa Animant niezwykle kuszącą propozycję. Oferuje jej miesiąc pracy w londyńskiej Królewskiej Bibliotece Uniwersyteckiej u boku znanego ze złych manier i gburowatości pana Reeda.Zachowanie kustosza zniechęciło już wielu jego asystentów - żaden z nich nie wytrzymał na tym stanowisku dłużej niż kilka dni. Mimo to Ani decyduje się podjąć to niespotykane - kto słyszał o pannie z dobrego domu pracującej zawodowo! - wyzwanie. Widzi w nim szansę na ucieczkę przed nużącymi ją balami i natrętną matką. A także okazję, by jak najwięcej czasu spędzić pośród ukochanych książek. Okaże się jednak, że w bibliotece znajdzie więcej, niż tylko lektury…